ALL MY CATS- BOHUMİL HRABAL

1965 yılının sonbahar aylarında yayınlamış olduğu kitapları ile ilgili tahmin edilmeyen bir başarıya imza atmış oldu. Çek yazar Bohumil Hrabal,Prag’a bir saat uzaklıktaki Kersko’dan kır evi satın aldı. Zamanının çoğunu Prag ve Kersko arasında geçirdi. Hayatının sonuna (1997)kadar kedi toplulukları ile ilgilendi. Yıllar geçtikçe kedilerle olan ilişkisi daha da arttıve derin bir boyuta ulaştı. Bohumil Hrabal’ın kedilerle olan aşırı yakınlığı zaman içerisinde hem özel hayatını hem de sosyal hayatını etkiledi.

Evine birden fazla kedi girip çıkıyor ve yazar kitabında karakterinin bu kediler tarafından nasıl değiştirildiğini anlatıyor. All My Cats adlı kitabın, kedilerle ilgili zevkle okunabileceği fikrine kapılmamak gerekir. Hrabal kalemi çok güçlü bir yazar ancak naif, kolay etkilenen kişiler için yazılmış bir kitap olmadığını da belirtmek gerekir. Yazar kedi sevgisini yüreğinde yoğun bir şekilde yaşıyor ve bunu kitabında güçlü bir şekilde ifade ediyor. Aslında ilk başlarda kedilere olan sevgi onları sahiplenmek, onları beslemek, korumak, barındırmaktan ibaret.

Ancak zamanla kedilerin sevgisi ile insanların sevgisinin birbiriyle karıştırılması gibi ruhsal bir bozukluk meydana çıkıyor. Zaman zaman kendisinin fiziksel özelliklerinden dolayı kadınlar tarafından beğenilmediği duygusuna kapılan yazar, kedilerin kendisini insanlardan, kadınlardan çok daha fazla sevdiğini dile getirmektedir. Artık konu kedi sevmekten çıkıyor başka bir bakış açısıyla devam ediyor. Onlara mama vermektense kısırlaştırmak gerektiği mantığından yola çıkarak kedilere bir veteriner gibi yaklaşmak, üremelerine son vermek ve bu amaçla kedilere işkenceye varacak boyutta davranışlar sergilemek de kitapta yer alan anlatımlar içerisinde. Kedi işkenceleri ve bunların ölümle sonuçlanmasını bütün çıplaklığıyla anlatılmış olması da ayrıca yazarın itirafları gibi kabul edilmektedir. Bu açıdan bakılacak olursa bu samimiyeti Bohumil Hrabal’ın bir kısım okuyucu tarafından beğeni kazanmasına sebep olmuştur.

Kedilere olan sevgisi o kadar yoğundur ki, yaptığı eziyet ve işkencelerden zaman zaman pişmanlık duymuş ve bunu da kitabında ifade etmiştir.Ancak kitapta anlatılanlar okuyucularınfarklı yorumlarda bulunmalarına sebep olmuştur. Hassas, hayvan ve kedi sever kişiler elbette ki okudukları karşısında dehşete düşmüşlerdir. Diğer bir okuyucu kitlesi ise konuyu farklı bir açıdan değerlendirmiştir.

Yazarın, kedilerdeki nüfus artışının dengesini sağlamak istemesi, onların azalan nüfusları ile daha rahat yaşayacaklarını düşünmesini normal görmüşlerdir. Tabii ki insan yapısının ve bakış açılarının farklılığı düşünülecek olursa bu tartışma götürür. Kedilere yapılan işkencelerde olsun,  kitabın sonunda hayatı kurtarılmaya çalışılan kuğu bölümünde olsun olaylar o kadar kuvvetli bir anlatımla kaleme alınmış ki; okuyanların adeta gözlerinden yaş gelmesine sebep olmaktadır. Bohumil Hrabal; 3 Şubat 1997’de, Prag’da tedavi gördüğü hastanede güvercinlere yem verirken pencereden düşerek hayatını kaybetmiştir. (Fakat Pencereden atlayarak intihar etmiş olacağı da söylenir).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir