Alemdağda Var Bir Yılan- Sait Faik Abasıyanık

Konusu

Bir insanın hayata karşı düşünceleri ve isteklerini anlatır.

Özeti

Kitap içerisinde üç farklı hikaye anlatılır.

Alemdağda Var Bir Yılan

Kişinin kendisini yalnız hissettiği bazı zamanlar vardır. Bu zamanlarda kişinin hayata bakış açısı çok önemlidir, çünkü kişi bu zamanlarda hayata olumsuz olarak bakacaktır. Hikayedeki ana karakter iyi günler geçirmeyen bir kişi ve mutlu olamıyor. Mutlu olmak için Alemdağ’da olacağı zamanların hayalini kuruyor.

Panço’nun Rüyası

Panço ailesiyle yaşayan bir adamdır ve birisine aşıktır. Hayata dair bir amaca sahip değildir. Günübirlik işlerde çalışarak yaşamını sürdürür. Günübirlik işlerde kazandığı paraları maalesef ki kumar oynayarak kaybeder.

Bir gece rüyasında çok sevdiği kızı görür. Yanında da bir adam vardır.  Adamın kim olduğunu merak ederek yanlarına gider, adam kendisidir. Uyandığı zaman kızın gerçek hayatta onu sevdiğini anlar.

Hişt Hişt

Herkesin kulağına tanıdık gelen bu ses her yerden duyulur. Bu duyulan ses sayesinde insan adeta bir kez daha yaşadığını hissetmektedir. Canlı bir şeylerin olduğunun kanıtıdır bu ses.

Ana Fikri

İnsan istediği kadar kötü olay yaşayabilir, hayata pozitif tarafından bakmak kişinin kendi bakış açısına kalmıştır.

Sait Faik Abasıyanık Hakkında Bilgi

1906 yılında Sakarya’da dünyaya gözlerini açmış ve İstanbul Üniversitesi’nde Türkoloji bölümünde okuduğu yıllarda eğitimini bırakmayı düşünmüş ve bu kararını da uygulayarak, ardından Fransa ve İsviçre’de de eğitim görmeye gitmiştir. Babasının, yazarı yanına çağırması üzerine, yazar Türkiye’ye dönüş yapmıştır. Bir süre gazetelerde çalışmıştır ve ilk röportajını Haber Gazetesi yayınlamıştır. Gazetede çalıştığı sıralarda, dergilerde de kısa olan hikayelerini yayınlamaya devam etmiştir. 1946 yılında ölümcül olduğunu düşündüğü bir hastalığa yakalanmıştır. Siroz iken yazdığı öykülerinin birçoğunda karamsarlık bulunur. Ölüm düşüncesini kitaplarında da yansıtmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir