Al Midilli- John Steinbeck

Konusu

Jody isimli bir çocuğun hayvan sevgisi ve üzerine yaşadığı travmaları konu alır.

Özeti

Kitabın içerisinde beş bölüm bulunur, bunlar ana hikayeye bağlı olarak devam eder.

Armağan

 Annesi, babası ve çiftliğin kahyası da kendisi ile birlikte çiftlikte yaşam sürer. Babası ile çiftliğin kahyasının al rengine sahip bir midilli atıyla gelmesi ve Jody’ye bu midilliyi hediye etmeleri onu çok mutlu eder. Midilliye Gabilon adını verir ve onu en yakın arkadaşı olarak görür. Neredeyse tüm zamanlarını Gabilon’a ayırır ve bakımı için kahyadan da yardım alır. Jody, midilliyi bir an önce eğitmek ve üzerine binmek ister. Bir gün Jody, midillisinin yanında değilken midillisi sağanak bir yağmura maruz kalır. Gabilon hasta olmuştur ve Jody tüm zamanlarını onun yanında geçirir. Gabilon’un ölümü ile Jody çok sarsılır. Kahya ise iyi bakadığını düşünerek her şeyden kendisini sorumlu tutar.

Ulu Dağlar

Jody, dağları merak eder ve orayı görmek ister. Dağların içerisinde ne gizlediğini çok merak eder, ancak bir türlü bunu öğrenemez. Çiftliğe bir gün gelen Gidano, çiftlikte kalmak istediğini belirtir. Gidano çok yaşlıdır ve çok eski zamanlarda çiftliğin yakınlarında yaşam sürmüştür. Gidano’nun isteğini yerine getirirler.

Jody ise bütün merakıyla Gidano’ya ulu dağları sorar, dağların arkasında neler gizlediğini ve orada nelerin yaşadığını öğrenmek ister. Gidano ise dağlarda gördüklerini hatırlamadığını belirtir. Jody bir gün uyandığı zaman Gidano yoktur ve çiftlikten bir at alarak dağlara doğru yol almıştır.

Vaat

Jody’nin hala atının acısını yaşadığını bilen babası, ona yeni bir tay vermeyi teklif eder. Hamile bir ata, doğuma kadar bakan Jody tayı sahiplenecektir. Ancak kahya doğum sırasında yanlış şekilde doğan tayı öldürür ve Jody’ye ölüsünü gösterir.

İnsanların Lideri

 Onlarla bir süre yaşar ve bu süre içerisinde sürekli olarak gezilerini ve mücadeleleri anlatır. Jody ise onu ilgi ile dinler.

Junius Maltby

Junius Maltby, şehirden gelmiş olan iyi eğitimli birisidir. Bir gün büyük bir hastalık geçirir ve bir vadiye giderek yaşamını orada sürdürmeye devam eder. Ardından yalnız olan bir kadınla evlenerek orada hayat sürer. Junius, çalışmaz ve maddi durumu da gittikçe kötüleşir. Eşi de çocuğunu doğururken yaşamını yitirir ve Junius iki çocuğuyla baş başa kalır.

Ana Fikir

Kişiler sevdiklerini önemserler, ancak merak ettikleri her şeye karşı sevgi duymayabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir