Akşam Güneşi- Reşat Nuri Güntekin

Konu

Hızlı ve canlı bir yaşantısı olan bir adamın yaşamış olduklarını ve sevdalarını ele alan bir kitaptır. Akşam Güneşi Reşat Nuri Güntekin ‘in önemli eserleri arasında yer alır.

Özet

Necati’nin çocuk yaşta anne ve babası yaşama veda ederler. Ailesinden ayrılana de Necati, Büyükada’da yaşam sürer. Büyükada’dan ayrılan Necati’yi amcası evine alır ve amcası ile yaşamaya başlar. Amcasının iki tane kız çocuğu vardır. Necati orta öğretimi bitirdikten sonra askeri mektebe giderek kendi yolunu ayırır. Askeri mektepten mezun olunca amcasının yanına geri döner. Necati amcasının aracılığı ile Fransa’da bulunan bir askeri akademide öğretime başlar. Fransa’da oldukça keyifli vakit geçirir ve mezun olduktan sonra İstanbul’a döner. Bir müddet sonra tayini Şam’a çıkar. İki yıl Şam’da yaşam sürerken çok sıkılır, ardından Bulgaristan’a görevi çıkar. Bulgaristan’a gitmeden evvel bir ay boyunca süreceği bir izin alır. Bir ayını amcasının yanında geçirmeye karar verir ve İstanbul’a gider. Amcasının büyük olan kızının kocası ile sorunları vardır. Genç kız olanlara dayanamayarak kendisini silahla vurur ancak felç kalır. Kız bu olaydan sonra babası ile birlikte yaşamaya başlar.

Necati İstanbul’da bulunduğu süre içerisinde Zehra’ya aşık olur. Zehra komşularının kızıdır ve o da kendisine karşı ilgi duyar. Genç kıza, kendisini beklemesini istediğini dile getirir. Necati Bulgaristan’a tren aracılığı ile giderken bir çete trenin önünü keser. Bu esnada Necati’nin subay olduğu her halinden bellidir ve çete onu kendi içerisine katmak ister. Necati artık Türk bir çeteye dahil olmuştur. Birgün Rum çete ile girdikleri karşılıklı çatışmada Necati yaralanır. Yolunu bulamayacak kadar ağır yaraya sahiptir ve bir değirmene sığınır. Terkedilmiş olan değirmende dört gün kalan Necati çok kan kaybeder. Birisi şans eseri onu bulur ve hızlıca hastaneye götürür. Necati’nin yarası mikrop kapmıştır ve iyileşmesi zor olur. Doktor, tedavisinden sonra heyecanlanmaması adına Necati’yi uyarır. Eğer çok heyecanlandığı bir an olursa yaşamını yitirecektir. Hastaneden ayrılan Necati, amcasının yanına geri gelir. Zehra ile karşılaşır ve ona her şeyi anlatır. Zehra ile gönül ilişkisini tamamen koparır. İstanbul’a geldiğinde Necati amcasının ölüm haberini alır, bir müddet önce ölmüştür ancak haberi olmamıştır.

Amcasının ölümünün ardından Necati ile Nilgün ilgilenir. Bir süre sonra da evlenirler. Kendisine düzenli ve sakin bir yaşam sürmesi gereken Necati, Büyükada’da ailesinden kendisine miras kalan eve yerleşir. Burada sakin yaşamına devam ederken Leyla Necati’yi görmeye gelir. Fazlaca güzel bir kız olmuş olan Leyla, Necati ile güzel vakit geçirir. Birlikte ata biner ve bahçenin her yanını gezerler. Aralarında duygusal bir bağ oluşmaya başlar. Leyla ile Necati bir balodayken dansa kalkarlar. Necati kalp atışlarının hızına hakim olamaz ve heyecanlanarak yaşamını yitirir.

Ana Fikir

İnsan her zaman kafasındaki yaşamı süremez, her şey her an olabilir.

Şahıs Ve Olaylar

Necati: Çok hızlı bir hayat yaşamış ve kendisini çok yormuştur. Başına gelen bir hastalıktan sonra sakin yaşam sürmek zorundadır.

Leyla: Necati’ye genç bir kızken aşık olur. Güzel bir genç kızdır.

Nilgün: Yardım etmeyi seven ve ilgili birisidir. Küçüklüğünde Necati’ye aşık olur ve aşkı devam eder.

Yazar Hakkında Bilgi

Reşat Nuri Güntekin 1889 yılında Osmanlı Devleti’nde olan İstanbul’da doğmuştur. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi mezunudur. Birçok iş yapmış ve eğitimci olarak görev almıştır. Bunların yanı sıra milletvekilliği de yapmıştır. Eserleri günümüzde okunurluğunu sürdürmeye devam eder. 1916 yılında yayınlamış olduğu Akşam Güneşi kitabı da çok okunan bir kitabıdır. Kanser hastalığından dolayı hayata veda etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir