Ahmet Rasim-Şehir Mektupları

Ahmet Rasim’in doğup büyüdüğü İstanbul’u tüm yönleriyle anlatan şehir mektupları, roman tadında yazılmış ve okunması büyük keyif veren bir eser olarak Türk edebiyatında yerini almıştır. 1912- 1913 yıllarında yayınlanmış bulunan eserde her biri İstanbul’un farklı yönlerini anlatan 217 mektup yer almaktadır. İstanbul’un günlük yaşamını, kendi anılarıyla harmanlayarak anlatan Ahmet Rasim, Osmanlının son dönemlerinde yaşayan ve herhangi bir edebi akıma veya topluluğa bağlı kalmadan eserler üreten bir edebiyatçı olarak tanınmaktadır.

Ahmet Rasim Kimdir?

Menteşoğlularından Kıbrıslı Bahaeddin Efendinin oğlu olan Ahmet Rasim, 1865 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Henüz doğmadan önce babasının ailesini terk etmesi sebebiyle yaşamını annesiyle sürdüren yazar, eğitimini yoksul ailelerin çocuklarına hizmet veren Darüşşafa’da tamamlamıştır. Eğitimini bitirince Posta ve Telgraf Nezareti’nde memur olarak görev yapan yazar, bir taraftan da Ahmed Mithad’ın sahip olduğu Tercüman-ı Hakikat gazetesinde yazılar yazmaya başlamıştır.

Eserlerini saf bir Türkçe ile yazarak edebiyatımıza önemli eserler kazandıran Ahmet Rasim, bir dönem Leyla Feride mahlasını kullanarak saltanatı eleştiren şiirler de yazmıştır. Birçoğunun güftesini de yapmış olduğu 60 kadar şarkı bestelemiş olan yazar, roman, anı, fıkra, biyografi gibi eserlerin yanı sıra Osmanlı Tarihini anlatan kitaplarıyla da bilinmektedir. 3. ve 4. dönem İstanbul milletvekili olarak da görev yapan Ahmed Rasim, 1932 yılında İstanbul Heybeliada’da yaşamını yitirmiştir.

Şehir Mektupları Kitabının Özeti

Şehir mektupları bir bakıma gezi, inceleme yazısı olarak da ele alınabilecek muhteşem bir edebi eserdir. Yazar her mektubunda İstanbul’a dair sevgisini ve kültür birikimini ayrıntılarıyla ortaya koymakta, kendi duygu ve düşüncelerini sohbet eder bir havada okuyucuya aktarmaktadır. Hemen her mektupta bir fıkra ile okuyucuyu gülümseten veya bir anısını paylaşarak konuyu renklendirmeyi başaran yazar, kitabında İstanbul’un sosyal ve kültürel yaşamıyla ilgili ayrıntıları da muhteşem bir betimlemeyle canlandırmaktadır. Oldukça sade bir dille İstanbul’un tüm yönlerini anlatan kitap, özellikle Osmanlının son dönemlerini merak eden herkesin mutlaka okuması gereken eserler arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir