Ahmet Hikmet Müftüoğlu – Çağlayanlar Kitabı İncelemesi ve Konusu

Ahmet Hikmet Müftüoğlu – Çağlayanlar yazarın 1922 yılında yayınladığı 18 farklı hikâyeden oluşan değerli bir eseridir. Türk Edebiyatı’nda büyük bir yere sahip olan Ahmet Hikmet eseri Milli Edebiyat hareketinin dışına çıkmamasına özen göstermiş ve bu çerçeve de gerek konu, gerek dil, gerekse sanat anlayışına bağlı kalarak yazmıştır. Ahmet Hikmet bu eserini Peşte Viyana ile birlikte Berlin’de konsolos olarak görev aldığı sırada kaleme almıştır. Ahmet Hikmet Müftüoğlu – Çağlayanlar yazarın diğer eserlerinden farklı olarak altı adet öykü ile birlikte monolog bir şekilde okura sunulmuştur. Kitabın içerisinde ‘’ Altın Ordu’’ başta olmak üzerek on sekiz farklı hikâye okura sunulmaktadır.

Kitap Hakkında

Yazarın diğer eserlerinden farklı bir yere sahip olan kitap hakkında bildiğimiz yazarın büyük bir milliyetçi zihniyeti aracılığı ile Çağlayanlar olarak ele aldığı bir hikâye kitabı olduğudur. Kitabın içeriği ve bütün yazılar incelendiği takdirde, eserde ki bütün cümlelerin büyük bir milliyetçi duygusu ile kaleme alındığı on sekiz farklı hikâye bulunduğu fark edilmektedir.

Kitabın Kahramanları

On sekiz farklı metinden oluşan kitabın kahramanları da her yazıya göre farklılık göstermektedir. Eser Türk Edebiyatı için olduğu kadar milliyetçi duygu ve düşünceleri, açık bir dil ile okura sunması açısından milli değerlerimizi koruması açısından da oldukça önemli bir yere sahiptir.

Çağlayanlar hikâyesinde yer alan kahramanlar da bu milliyetçi duygular ile tasarlanarak buna uygun olarak kaleme alınmıştır. Hikâyelerde yer alan bazı kahramanlar; Alparslan Masalı, İnci, Yarış, Ayşe Kızla Vato, Maviş, Sümbül Kokusu gibi birbirinden farklı kahramanlar hikâyelere renk katıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir