Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Saatleri Ayarlama Enstitüsü Kitabı Özeti ve İncelemesi

Türk edebiyatının önemli isimlerinden olan Ahmet Hamdi Tanpınar,Saatleri Ayarlama Enstitüsü Kitabı ile toplumun değiştirilemeyen gerçeklerini kaleme alır. Kitapta, bu gerçekler sonucunda bireyin etkilendiği durumlardan kurtulmak için girdiği içsel savaş ve çekişmeleri okuyucuya aktarılır.

Kitabın Özeti

Kitabın özeti: Dedesinin oğluna vasiyeti olan ve tamamlayamadığı camiyi yapmaya çalışan Hayri İrdal’in babası, bu dönemde sefillik ve vasiyet ile uğraşırken İrdal dünyaya gelir. İrdal, küçük yaşta bir saatçi dükkanında çırak olarak işe başlar. Patronu Nuri’den saatler hakkında pek çok bilgi ve felsefi düşünceler öğrenir. Patronu vefat ettikten sonra bu işten ayrılır ve bir süre tiyatro ile uğraşır. Askerliğini tamamladıktan sonra İstanbul’a döner. Karşısında üvey annesini görür. Burada annesiyle birlikte yaşarken bir kadınla evlenir ve bir de çocuğu olur. Kayınbabasının ölümünün ardından varlığı net olmayan bir miras yüzünden yıllarca sürünür.

Eşinin ölümünün ardından daha önceden tanıştığı bir ruh doktorunun yanında yer almaya başlar. Burada çevresini genişletirken, ruhunun derinliklerinde hep bir saat atmosferini yaşatmaya devam eder. Bu dönemde tanıştığı Pakize ile 2. Kez evlilik yapar.

Kitabın özeti şu şekilde devam eder: Bir gün doktor tanıdığının tanıştırdığı Halit Ayarcı adındaki adam sayesinde hayatının dönüm noktasını yaşar. İkisi de saat aşığı bir karakterdir. Bu da onları bir araya getirir. Yaptıkları projeler sonucunda ‘’Saatleri Ayarlama Enstitüsü’’ kurarlar. Saatleri Ayarlama Enstitüsü Kitabı adını buradan alır. Bu proje kapsamında iki arkadaşta hayatlarının amacını bulur ve başarılı sonuçlar almaya başlarlar.

Kurulan Enstitü, kısa sürede tüm dünyada ün kazanır. Ancak Amerikalı uzmanların bu kurumun gereksizliğini savunduğunda hükümet kurulu kapatma kararı alır. İrdal bu durumdan kendilerini kurtaracak bir plan yapar ve plan iyi bir şekilde işler. Böylece hayat boyu iş başında kalır. Ancak bu hayallerinin ardından gerçek yaşama dönüşü olmuş mudur, devamını kitaptan öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir