Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Huzur Kitabı Özeti ve İncelemesi

Ahmet Hamdi Tanpınar kaleme aldığı Huzur Kitabı ile karışık ruh hallerini okuyucularına betimlemiştir. Eserde, Tanpınar’ın hayatından, İstanbul’un mimarisine ve kendisine olan beğenisini görebilirsiniz. Romanda zaman, bir gün içerisinde gerçekleşen olayları anlatır. II. Dünya Savaşı başlamadan bir gün önce gerçekleşen olaylar kitapta yer alır. Yazarın İstanbul’a olan sevdası kitabın da İstanbul içerisindeki mekanlarda geçmesini sağlamıştır. Huzur arayışını anlatan kitap aslında bir bakıma da İstanbul’u anlatır.

Mümtaz için Nuran İstanbul’u temsil eder. Doğu ve Batı karşılaştırmasını da kitapta fazlasıyla hissedebilirsiniz. Hem toplumsal konuları işleyen hem de bireyin içsel çatışmasını konu alan bir kitaptır. Kitapta çok kez geçmişe geri dönüşler yapılır. Bu durum ise tek bir günde gerçekleşir. Dört bölümden oluşan kitap, her bölüm adında bir karakterin ismini taşır.

Karakterler

Mümtaz

Romanın ana karakteri Mümtaz’dır. Ebeveynlerini küçük yaşta kaybeden Mümtaz, amcaoğlu İhsan ve onun eşi ile birlikte büyür.  Burada güzel bir çocukluk geçiren karakter, geçmişinde yaşadığı trajediyi bu sayede kolayca atlatır. Sanat alanındaki neredeyse her konu ile ilgilidir.

Nuran

Huzur Kitabı karakterlerinden önemli olanlardan biri de Nuran’dır. Nuran, Mümtaz’ın sevdiği kadındır. Nuran, hem batı hem de doğunun kültürüne hakim, oldukça zeki ve sabırlı bir kadındır. Fahir ile evlidir. Eşi onu aldatınca ondan boşanır. Daha sonra Mümtaz ile tanışır.

İhsan

Mümtaz’ın yanında büyüdüğü amcaoğludur. Oldukça kültürlü ve başarılı biridir. Bu kültürü ve bilgilerini de Mümtaz’a geçirmeyi başarmıştır. Zatürreye yakalanır ancak ölümden korkmayan umutlu bir karakterdir.

Macide

İhsan’ın eşidir. Etrafına mutluluk saçan bir karakterdir. Kızı Zeynep’i bir trafik kazasında kaybettikten sonra toparlanamaz.

Suat

Huzur kitabı kötü karakteri olarak karşımıza Suat çıkar. Nuran’a takıntılı biridir. Amacı kadını elde etmek değil sadece rahatsız etmektir.

İclal

Mümtaz ve Nuran karakterlerinin ortak arkadaşıdır.

Özet

II. Dünya savaşına yakın bir dönemde geçen olaylarda Mümtaz evlerine yaşanan bir saldırı ile küçük yaşta anne ve babasını kaybeder. Daha sonra amcaoğlu İhsan ve onun eşi Macide ile yaşamaya İstanbul’a gider. Burada oldukça iyi bir şekilde yetişir. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Bölümü kazanan Mümtaz, bu dönemde vapurla gidip gelirken Nuran ile tanışır. Nuran bu dönemde eşinden boşanmış bir kadındır. Nuran’ın bir de küçük bir kızı vardır. İkisi de birbirinden etkilenirler. Mümtaz ile evlenecekleri dönemde Nuran’a eski eşi ve Suat adında Nuran’a takıntılı olan bir adam mektup yazar. Bu durum ileriki süreçte ikilinin arasının açılmasına sebep olur. Bu olayları bir an önce atlatmak için kısa sürede evlenmeyi düşünen çift, birlikte yaşadıkları eve döndüklerinde evde Suat’ın cansız bedeni ile karşılaşırlar. Olaydan sonra Bursa’ya giden Nuran, Mümtaz ile ilişkisini sonlandırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir