Ago Paşa’nın Hatıratı

Ele aldığımız Ago Paşa’nın Hatıratı adlı eser, modern Türk Edebiyatının öncülerinden Refik Halit Karay tarafından kaleme alınmıştır. Hazırlamış olduğumuz içerikte, kitap hakkındaki bilgileri sizlere sunmaya çalıştık.

Ana Konusu

Eserin ana konusu; eğitilen bir papağanın öğrendiklerinin başına neler getirdiğidir.

Yasak olan ne varsa sahibi Ago Paşa isimli papağana öğretmişti, papağanda öğrendiği, yasak olan ne varsa söylerdi. Ama her durumun bir sonu vardır. Kuş bu durumu anlayamaz. Bu seferde yine aynı şeyleri söylemesine rağmen yasak getirilmiştir. Daha sonra papağanın söylediklerine yasak gelince, sahibi polisler ile uğraşmak zorunda kalmıştır. Hâl böyle olunca sahibi, onu tavan arasına gizler. Ortalık düzelince ne söylemesi gerekiyorsa bu kez onu öğretmiştir.

Ona ilk öğrettiği şey “yaşasın padişahımız” cümlesiydi. Bu yasaklanana kadar ikisi mükemmel bir hayat sürdürüyordu. Fakat bu cümlede yasaklanınca büyük bir tehlikeyle karşılaştılar. Yine insanlar kuşun ilk söylediklerine şaşırıyorlardı. Papağan bir ara “yaşasın ittihat ve terakki cemiyeti” diyerek insanları başına topluyor ve verdiklerinden yiyordu. Bir zaman sonra bu da yasaklandı. Bu sefer tam tersi “yaşasın şeriat” öğretilmişti. Görenler, duyanlar bu kuşun kendilerine göre olduğunu anlayıp onun etrafında toplanıp, besliyorlardı.

Bir gün bir gramofondan: Kimdir onlar? Kimdir onlar?

Hareket Ordusu! Cümlelerini öğrenmişti. Daha sonra sokakta bulunan bir lahana turşusunun geçtiğini gören papağan, taklidini yaparak;

Kimdir Onlar? Kimdir onlar?

Lahana Turşusu! Diye devam etmişti. Böyle söylediği için papağanı bulunduğu yerden attılar.

Bu böyle devam ediyordu. Ago Paşa adlı papağan öğrendikleri yüzünden acılar çekmesinin yanında ödüllendirilmişti de. Daha sonra bu da yasaklanmıştı. Artık bu durumdan iyice sıkılmıştı. Ne öğrettiyseler ilk önce rahat ettirdiler, sonrasında onu cezalandırıyorlardı.

Ana Düşünce

Eserin yansıttığı ana düşünce şöyledir; öğrenilen şeyler zamana göre değil, biraz da ileriyi düşünülerek öğrenilmelidir.

Kişiler ve Olaylar

Kişiler ve olaylar üzerinde duracak olursak eserin olay örgüsünde, öğrendikleri yüzünden başına gelmeyen kalmamış Ago Paşa adlı bir papağan ele alınmıştır.

Türk Edebiyatında, Fecri Ati topluluğunda yer almış olan, Modern edebiyatçılardan biri olan Refik Halit Karay edebiyat dünyasına birçok eser kazandırmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir