Adı Aylin- Ayşe Kulin

Konusu

Aylin Devrimel’in yaşamış olduğu oldukça karmaşık hayatı anlatır.

Özeti

Lise zamanlarında pek de ilgi çekici olmayan Aylin zaman içerisinde güzel bir kız olmuştur. Esma Teyze’sinin davet etmesinin ardından Paris’e gider. Teyzesi ile Paris’te bir otelde buluşurlarken bir Arap prens ile tanışır. Aylin zengin olma hayalleri içerisinde bu prens ile dünya evine girer. Fakat Aylin doğu kültürüne fazla katlanamaz ve eşi sürekli onun özgürlüğünü kısıtlar. Aylin de kocasının kültürüne dayanamayarak kaçar ve Nilüfer’le Cenevre’ye giderler. Aylin tıp fakültesini okumak ister ve hazırlanır. Neuchatel Üniversitesi’ne kaydolur. Fakülteye ilk başladığı zamanlarda gösterişli yaşantıdan sıkılarak daha sade bir yaşam sürmeye başlar. Ardından üniversitede kendisine oldukça yardımcı olan Jean-Pierre ile evlenir.

Altı yıllık evliliklerinin sonunda ikisi de kariyerlerinin peşine gitmeye karar verir ve dostluk içerisinde evliliklerini sonlandırırlar. Aylin yeni işinde ilerlemeyi çok ister ve ciddi bir şekilde çalışır. İşyerinde tanıştığı Afgan genç, çocukluk arkadaşı Zeynep’in eşi çıkar. Aylin, Azim ve Zeynep bir kokteyle giderler. Aylin burada Paswak adında Afgan bir gençle tanışır. Paswak Birleşmiş Milletler tarafından esir alınmıştır. Paswak evlidir ve Aylinle birbirlerinden etkilenirler. 1974 senesinde Paswak Hindistan’a gitmek zorunda kalır. Aylin de Paswak’ın peşinden her yere gitmeyi düşünür ancak kariyeri de kendisi için çok kıymetlidir. Aylin çalıştığı hastanenin psikiyatri bölümünde şef olur ve Paswak’ın peşine gitmekten vazgeçer. Azim aracılığı ile Michel’le tanışır. Çok fazla etkilenmemesine rağmen onunla evlenir. Aylin çocuk ister ve Michel’e söyler. Michel’in bir kuralı vardır, çocuk kendi dinine bağlı olacaktır. Aylin farklı bir dine inanmayı seçer. Ancak henüz altı aylık hamile iken bebeğini kaybeder.

Aylin sürekli Michel ile vakit geçirmekten sıkılmıştır ve çözüm arar. Bunun üzerine Michel’e bazı günler başkaları ile görüşmeyi teklif eder. Böylece ilişkileri daima canlı kalacaktır. Ancak Michel, Barbara adında bir kadınla tanışır ve onunla olan ilişkisi evliliklerini bitirir. Aylin her şeye kendisinin sebep olduğunun farkındadır ve büyük üzüntü içerisine girer. Bir müddet sonra her şeye yeniden başlamak ister ve orduda çalışmaya karar verir. Psikolojik hasar alan askerleri iyileştirmeye çabalayacaktır. 1992 yılında ordunun sınavlarına girer ve kazanır. Artık orduda çalışmaya başlamıştır.

Bir gün kendisine ilgisini çeken bir hasta gelir. Bu hasta oldukça sert savaş görmüş ve günlük hayata alışamamıştır. Masım insanların canına kastetmiştir. Aylin, araştırmalarının sonucunda buna askeriyenin vermiş olduğu bir ilacın sebebiyet verdiğini çözer. Bu durumu yüksek makamlara derhal bildirir. Aylin’e askeriyeden uyarı gelir ve bu durumu görmezden gelmesi istenir. Aylin albaydır ve bu duruma dayanamaz. Sessiz kalmamak adına sözleşmesi biter bitmez görevinden ayrılır. 19 Ocak 1995 tarihinde evinde ölü bulunur. Ölümü şüphelidir ancak mahalleli, bunu insanlara duyurmak istemez.

Ana Fikri

Kişi istediği zaman her şeyi başarır.

Kitaptaki Olay Ve Şahısların Değerlendirilmesi

Aylin: Genç ve hırslı bir kadındır. Kendi amaçlarına ulaşmak için hiçbir şeyi yapmaktan çekinmez.

Michel: Aylin’in eşidir ve Aylin’le aynı mesleği yapar.

Yazar Hakkında Bilgi

26 Ağustos 1941 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Amerikan Kız Koleji Edebiyat Bölümünden mezun olup, sonrasında dergi ve gazetelerde iş yapmıştır. Televizyon dünyasındaki birçok işle uğraşmıştır. En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü’nü 1986 senesinde kazanmıştır. Adı Aylin kitabı biyografi konulu bir kitaptır ve oldukça ses getirmiştir. Bu kitabını yazdıktan sonra İstanbul Üniversitesi kendisini yılın yazarı olarak belirlemiştir. Birçok ödülü ve kitabı vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir