Adam Fawer’in Olasılıksız Kitabı Özeti ve İncelemesi

International Thriller Writers Ödülü’nü kazanmıştır.

Kitap konu olarak çok öznedir. Çeşitli tedaviler sonucunda inanılmaz olasılık hesaplama ve bunun sonucunda geleceği görme yetisine kavuşan David Caine’in etrafında döner.

Özet

David Caine bir üniversitede olasılık ve istatistik konusunda alanında iyi ve bu konular üzerine eğitim veren bir profesördür. Bir ders esnasında kötü bir koku hissederek bayılır. Ayıldıktan sonra profesörlük mesleğini bırakmış olasılıklar konusundaki bilgisi ile poker oyuncusu olmaya karar vermiştir. Girdiği bir poker karşılaşmasında karşısındaki oyuncu ondan daha iyi çıkar. David elindeki paraları kaybettikten sonra 15.000 dolar borç alarak oynamaya devam eder ama bu kazanmasına yetmez. Son elde tüm parasını kaybeden David hem tüm parasını kaybetmiş hem de mekan sahibine 15.000 dolar borçlanmıştır. Oyunun sonuna doğru kötü kokular hissetmeye başlar ve tekrar poker masasında bayılır.

Gözlerini hastanede açan David doktorlardan nadir bir hastalığa yakalandığı bilgisini alır. Doktorlar David’e deneysel bir tedavide kobay olmak isteyip istemediğini sorar. David öncesinde kabul etmese de tedavi olmazsa felç kalacağını öğrenip kazandığı para ile borçlarını da ödeyeceğini düşünerek tedaviyi kabul eder.

Tedavi başladıktan sonra David ilaçları almaya başlar. İlaçlar bünyesinde farklı bir etkileşime girer ve bunun sonunda David tüm olasılıkları görmeye hatta geleceği tahmin etmeye başlar. İlaçların bu etkiyi yaratacağını bilen doktorlar diğer denekler gibi David’in de ölmesini beklerlerken David inanılmaz bir şekilde ilaca adaptasyon sergiler ve hayatta kalmayı başarır. Bu özelliğinin ortaya çıkması sonucunda borçlu olduğu mekanın sahibi olan mafya, FBI ve NSA ajanları David’in peşine düşer. Bu süreçte tanıştığı Nova ile peşindeki ajanlardan kaçmaya çalışırlar.

Oldukça zor geçen kaçma sürecinden sonra David akıl hastanesinde yatan kız kardeşini ziyaret eder. Kız kardeşiyle konuşurken David tüm bunların hayal gücünün bir oyunu olmadığını anlar ve ciddi bir plan yapmaya başlar. Plan birçok ayrıntı içerse de her şey kusursuz giderse hayatına devam edebilecektir. Planda oluşacak ufacık bir aksaklık ise ölmesine neden olacaktır. Tüm plan hazır olduktan sonra uygulamaya konur ve imkânsız olan şey gerçekleşir. David peşindekilerden kurtulmuştur ve artık özgür bir adamdır.

Adam Fawer’in unutulmaz eseri olan Olasılıksız her okurun mutlaka edinmesi gereken bir kitap olarak karşımıza çıkıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir