Adalet Ağaoğlu’nun Ölmeye Yatmak Kitabı Özeti ve İncelemesi

Ölmeye Yatmak Kitabı ile okuyucularını bir kez daha karakterlerin içsel dünyalarına götüren Adalet Ağaoğlu, kitapta ana karakter olan Aysel’i iki farklı bölümde ele alır. İlk bölümde Aysel bir motel odasındayken ikinci bölümde karakterin ve çevresindekilerin geçmişi ele alınır. Bu iki bölümde birbirlerinden oldukça farklı zamanlarda geçer. Anlatılan hikayede kimi zaman karakterin geçmişine gideceksiniz kimi zamanda şimdiki hislerine şahit olacaksınız.

Özet

Ölmeye Yatmak Kitabı, Ağaoğlu’nun çoğu kitabında olduğu gibi olaylardan çok karakterlerin iç dünyalarına odaklanır. Gözlemlere ve düşüncelere dayalı romanın ilk bölümünde Aysel’in şimdiki zamanı konu edinilir.

Profesör olan Aysel, ölmeye yatma düşüncesi ile bir motel odasına yerleşir. Tıpkı kendisi gibi bir profesör olan eşini bir öğrencisi ile aldatan Aysel, kendini öldürmeye karar verir. Tüm kıyafetlerini üstünden atarak, yatağa uzanır ve derin düşüncelere dalar.  Bir süre sonra  kusarak intihar girişiminin başarısız olacağının farkına varır.  Öğrencisi olan Engin ile geçirdiği geceyi hatırlayan Aysel, arkadaşı Aydın’a ulaşır ve onu motele çağırır. Ancak arkadaşı daha motele gelmeden kendisi buradan ayrılır.

Kitabın ikinci bölümünde ise Aysel’in geçmişi aktarılır. Ufak bir ilçede bulunan bir okulda oyun sergilenmektedir. Bu bölümün ana karakterleri arasında Aysel ile birlikte Aydın, Ali ve Ertürk vardır. Üniversitesini tamamlayan Aysel bir süre Paris’e gider ve orada yaşar. Döndüğünde profesör olarak bir okulda işe başlar. Burada eşi Ömer ile tanışır ve eşini aldatması üzerinden Ölmeye yatma düşüncesine girişir. Ölmeye Yatmak Kitabı da adını buradan alır.

Kitabın devamında Ertürk ve Aydın’dan bahsedilir. Aydın, roman boyunca Aysel’e ilgisi olan bir karakterdir. Ancak ikisi arasındaki ilişki öpüşmenin ilerisine geçmez. Motel odasına gittiğinde yine amacına ulaşamayacağını fark eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir