Adabıyla Rakı Ve Çilingir Sofrası – Vefa Zat Kitap İncelemesi ve Konusu

Vefa Zat 1941 senesinde İzmir ilinde doğmuştur. 2019 senesinin Mayıs ayında ise vefat etmiştir. 15 yaşında İstanbul’da Hilton Otelinde bar boy olarak işe girmiştir. Aynı otelden barın supervisoru olarak emekliliğine ayrılmıştır. Daha sonra Türk Hava Yolları(THY)’da 2 yıl eğitmen olarak hizmet vermiştir. Özel Turizm Otelcilik Lisesi’nde İçki yapımı ve bar’daki servisler hakkında dersler vermiştir. Aynı zamanda Uluslar arası Barmenler Kulübü ve Barmenler Derneği onu kurulu üyesi olmuştur. Kariyeri boyunca çok önemli tarihi kişiliklere servis yapmıştır.

Adabıyla Rakı Ve Çilingir Sofrası Kitabının Konusu

Vefa Zat kitabında, temiz içme, içki içme terbiyesinin ilk basamağı olduğunu vurgular. İçilenin sofrası da bu güzel şeyde saklıdır demiştir. Zat’a göre temiz içen kişi için içti amaç asla değil bir araçtır der. O kişi içkiyi güzellikler için, dostluklar için ve mutluluğa ulaşmak için bir araç olarak gördüğü için içer ve bu sırada kararında içer ve ölçüsünü aşmaz der. İçkinin dozu ile birlikte kişilerde vereceği etkinin de bariz farklılıklar göstereceğine değinilmiştir.

Yüksek dozlarda alkol alan kişi ile düşük dozlarda alan kişiler arasında tabi ki farklar olacaktır. Bu kişilerin bünyeleri, fizyolojik ve psikolojik durumlarına göre de günden güne mutlak farklılıklar gösterebileceğine de değinilmiştir. Üstelik Vefa Zat aklımızın duygularımıza hakim olamadığına değinirken de bu yüzdendir ki hayatımızın her anında içtiğimiz içkinin bizi götürdüğü sahillerin kıyıları hep farklı yerler olabileceğini söylemiştir.

Bu sahillerin kimi vakitlerde sakin huzurlu bir sahil olabileceği gibi kimi zamanda bol yalçın kayaların olduğu dağlık bir sahilin bol dalgalı kıyıları da olabileceğini okuyucuya anlatmaktadır yazar Vefa Zat. Okuyucuya adeta alkol içmekle içki içmek arasındaki farkı temiz içmekle ve adabıyla içmekle ayırt edilebileceğini çok güzel anlatan bir Vefa Zat kitabıdır. İçki kültürünü sizlere aşılayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir