Acımak- Reşat Nuri Güntekin

Acımak kitabının ana karakteri Zehra bir öğretmendir. Öğrencileri ile ilgilenir ve öğretmenlik mesleğini çok iyi yerine getirir. Zehra oldukça fazla acımasız bir insandır. Eğitim verdiği öğrencilerine pek iyi davranan birisi değildir. Okulun müdürü Zehra’nın bu huyundan rahatsızdır ve onu birkaç kere uyarmayı dener. Zehra bu özelliğini değiştirmez. Bir gün Zehra’nın babası vefat eder ve Zehra babasının evine gider. Ancak Zehra, bir türlü üzülmediğini fark eder. Babasının bedenini görmeden önce, evin içerisindeki farklı bir odaya geçer. Odada dururken babasının sandığını bulur ve içerisinde bir hatıra defteri görür. Defteri okumaya başlayan Zehra, babasına zaman içerisinde ne çok haksızlık ettiğinin farkına varır.

Acıma duygusu olmadığına inanmasına rağmen, babasına zaman içerisinde acıdığını fark eder. Babasının geçmişte olduğu haline karşı acıma hissi duyar. Aslında annesi babasına karşı birçok haksızlıklarda bulunmuştur. Bunu fark eden Zehra, üzüntü duyar. Hatıra defterini okumuş olan Zehra, yoğun bir hüzün içerisinde girmiş olduğu odadan ayrılır. Babasının bedeninin bulunduğu yere gelir ve ona bakmak ister. Babasının üzerine örtülmüş olan örtüyü kaldırır ve onu öper. Ardından Zehra öğretmen için dönüş vakti gelir. Okuluna dönen Zehra Öğretmen, bir müddet sonra evlenir.

Ana Fikir

Acımak kitabı ana fikir olarak, kişinin eski hayatında yaşadığı olan olaylardan hala etkilendiğini savunur.

Şahıs Ve Olaylar

Zehra Öğretmen: Dediğim dedik, acıma hissi olmayan ve sinirli bir insandır.

Tevfik Bey: Zehra Öğretmen’e değer veren ve iyi kalpli bir insandır.

Mürşit Efendi: Zehra Öğretmen’in babasıdır. Zehra Öğretmen’in bildiğinin aksine iyi kalpli ve özverili bir insandır.

Müşerref: Zehra’nın annesidir. Kendi isteklerini ön plana koyar ve maddiyata çok değer verir.

Feriha: Mürşit Efendi’nin kızı olarak yer alır, veremden dolayı yaşamını yitirmiştir.

Kayınvalide: Kendi isteklerine öncelik veren ve çok istekleri olan bir kadındır.

Yazar Hakkında Bilgi

Reşat Nuri Güntekin, 22 Kasım 1889 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. İstanbul Üniversitesi’nin Edebiyat Fakültesinden 1912 yılında mezun olmuştur. 1913 yılında Bursa’da ilk öğretmenlik tecrübesini yaşamıştır. Yaşamının ilerleyen zamanlarında Milli Eğitim Müfettişi görevini de üstlenmiştir. 1933-1943 yılları arasında Çanakkale ilini temsilen milletvekilliği yapmış ve Paris Kültür Ateşesi olmuştur. 1954 yılında bütün işlerini bırakarak emekliye ayrılmıştır. Reşat Nuri Güntekin’e akciğer kanseri teşhisi konulmuş ve tedavi olmak istemiştir. Tedavi olmak için Londra’yı tercih eden yazar 7 Aralık 1956 yılında yaşama veda etmiştir. Türk Edebiyatı’na kalıcı eserler bırakmış ve ölümünün ardından da okunmayı başarmıştır. 1928 yılında basılmış olan Acımak kitabı da başarılı olan kitapları arasında yer alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir