Abdülhak Şinasi Hisar – Boğaziçi Mehtapları Kitabı İncelemesi ve Konusu

Abülhak Şinasi Hisar – Boğaziçi Mehtapları ünlü yazarın hayatının çocukluk ve gençlik yıllarının başında geçen Boğaziçi hayranlığını, büyük bir aşk ile anlatması sonucunda oluşan ve anı türünde yer edinen bir eserdir. Herkesin okumasını hedeflemenin aksine okuyucu kitlesinden belirli seviyede edebiyat bilgisi ve dile karşı olan bir ilgi bekler. Eser Abdülhak Şinasi Hisar’ın yazarlık hayatında anı türünde ki ilk eser olarak geçmektedir. Abdülhak Şinasi Hisar – Boğaziçi Mehtapları belirli bir kısmı ilk olarak Varlık adlı kendisine ait dergisinde yirmi bir parçadan oluşacak şekilde düzenli olarak yayınlanmıştır. Eser dergide yayınlandıktan sonra 1942 yılında Hilmi Kitabevi aracılığı ile artık kitap haline getirilerek hayatına devam etmiştir. Ürün basıldıktan sonra hemen ardından 1956 yılında üzerinde gerekli düzenlemelerin yapılmasıyla birlikte ikinci kez basım hayatına geçmiştir. Ürün sahip olduğu başarının yanı sıra dil, üslup, konuyu ele alış biçimi açısından 100 temel eser içerisinde yer edinmeye layık görülmüştür.

Kitap Hakkında

Hisar’ın hayatında önemli bir yere sahip olan kitap hakkında bilinenler üzerine söylenebilir ki yayınlandığı tarihin mevcut edebiyat anlayışına büyük ilgi duyan okuyucu kitlesine sunduğu, derin bir anlam, usta bir dil ve herkesin kendine katabileceği bir şeyler olması sayesinde eser oldukça büyük ilgi görmüştür. Bu sayede edebiyat tarihine en güzel ve en başarılı eserlerden biri olarak adını yazdırmıştır.

Kitabın bütününde yer alan Boğaziçi’nin büyüleyici havası eserin her sayfasında daha etkili bir şekilde işlenmiştir.Abdülhak Şinasi Hisar – Boğaziçi Mehtapları incelendiği zaman eser de aslında Boğaziçi’nin büyüleyici havası anlatılırken bunun yanı sıra temelde ise İstanbul’a hâkim olan 19. yüzyılın son kısımlarında 20. yüzyılın ise başlarında yer alan, özlem duygusunun okuyucuya bütün gerçekliği ile aktarılmış olduğu görülmüştür. Kitabın içeriği incelendiği zaman yedi bölümden oluştuğu görülmektedir.

Kitabın Bölümleri

Kitabın bölümleri incelendiği zaman görülen ilk bölüm ‘’Hazırlanış’’ bölümüdür. Bu bölümde yazar Boğaziçi içerisinde bulunan ahaliden bahsederek okuru burada ki insanlar ile tanıştırır. Hazırlanış bölümünde yazar okuru boğazın büyüleyici ve serin sularına sürüklerken burada yaşayan insanların küçük dünyalarına girmenizi hedefler. İlk bölümün ardından okuru ‘’ Toplanış, Musiki Faslı, Sükût Faslı, Aşk Faslı ve Dağılış’’ bölümleri karşılayan yazar olay örgüsünü olabilecek bütün gerçekliği ve güzelliği ile aktarır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir