6.27 Treni-Jean Paul Didierlaurent

6.27 Treni, Jean Paul Didierlaurent’ın ilk romanıdır. Romanın baş karakteri olan Guylian Vignolles, bir geri dönüşüm işletmesi çalışanıdır. Eserde işinden nefret eden ve amaçsızca yaşayan bu adamın yaşadığı bunalım hayatı anlatılmaktadır. Amaçsız yaşayan bu adamın tüm yaşamı ve iş arasında geçmektedir ve hayatta bir şeyler paylaşabileceği tek şey, evinde beslediği kırmızı bir balıktır. İş yerinde geri dönüşüm için kâğıt parçalayıcı olan Zerstor ismindeki bir makineden sorumludur.

Guylian, geri dönüşüm için kitapları parçalamaktadır ve bu onu vicdanen fazlasıyla rahatsız etmektedir. İçine girdiği bu vicdan azabından kurtulabilmek için, işe gidip gelmek için kullandığı tren vagonlarında, bu kitaplardan yırttığı sayfaları sesli bir şekilde okumaktadır. Tekdüze hayatının akışında, bir süre sonra hayatının değişeceğini umut etmektedir ve bir süre sonra okuduğu bu kitapların yazarlarını merak eder ve onların peşine düşer.

Edebiyat alanındaki ilk başarılarını yazdığı öykülerle kazanmıştır. Fransız yazar Didierlaurent, bu romanla dünya çapında ünlenmiştir. Yayımlandığı yıl ise bir edebiyat fenomeni olarak kabul edilmiştir. Kısa süre içinde de kitap, 29 dile çevrilmiştir.

Jean Paul Didierlaurent Eserleri

Fransız yazar Jean-Paul Didierlaurent,  2 Mart 1962 yılında doğmuştur.  6.27 Treni adlı romanı ilk kitabıdır ve en iyi eseri arasında görülür. Diğer eserlerinin isimleri ise şöyle; The Rest of Their Lives, Conversaciones con mi enano de jardín, Macadam, O leitor do trem das 6h27, Lukija aamujunassa, Macadam oder Das Mädchen von Nr. 12: Erzählungen, Un amore di carta, Cabine numéro 12 ve Brume et autres nouvelles du prix Hemingway 2010 şeklindedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir