20. Yüzyıl Türk Roman Yazarları

20. yüzyıl Türk edebiyatında roman türünde önemli eserler verilmiştir. Türk edebiyat klasikleri içinde yer alan ve bugün en çok kitaplar arasında yer almayı başaran birçok roman 20. yüzyıl Türk roman yazarları tarafından yazılmıştır. 20. Yüzyılın ilk döneminde Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Reşat Nuri Güntekin, Halide Edib Adıvar, Adalet Ağaoğlu, Ahmet Hamdi Tanpınar, Yusuf Atılgan, Sabahattin Ali, Yaşar Kemal, Fakir Baykurt, Orhan Kemal gibi birçok isim Türk edebiyatına yön veren yazarlar arasındadır. Kimi yazarlar eserlerinde toplumcu bir anlayış sergilerken kimisi denenmemiş farklı yazı dilinde ve konularda eserler vererek dikkat çekmiştir.

Hem kendi dönemindeki yazarların hem de kendilerinden sonra gelecek yazarları beslemişlerdir. Örneğin Oğuz Atay Tutunamayanlar romanını yazarken Yusuf Atılgan’dan ilham almıştır.

20. Yüzyıl Türk Roman Yazarları Hangileridir?

Türk edebiyatı açısından önemli ve verimli bir dönem olan 20. yüzyıl birçok değerli ve önemli yazarı bizlere kazandırmıştır. Adları en sık anılan ve en çok okunan kitaplar, 20. yüzyıl Türk roman yazarları tarafından kaleme alınmıştır.Kemal Tahir, Vedat Türkali, Oğuz Atay, Turgut Özakman, Orhan Pamuk, Tarık Buğra, Ayşe Kulin, Ahmet Ümit, Gülten Dayıoğlu, Necati Cumalı, Muzaffer İzgü, Selim İleri, Nazan Bekiroğlu, Peyami Safa, Aziz Nesin, Faik Baysal 20. yüzyıl Türk roman yazarları arasındadır. 20. yüzyılın son dönemlerinde eser vermiş bazı yazarlar 21. yüzyılda da eser vermeye devam etmiş ve adından söz etmiştir.

Yazarların önemli bir kısmı hayatını kaybetse de bugün hala birçok eser vermeye devam eden yaşayan 20. yüzyıl Türk roman yazarları da bulunmaktadır. Çoğu yazarın yazdığı romanlar oyunlaştırılarak sahnelenmiştir. Bazı romanlar ise senaryolaştırılarak beyaz perdeye aktarılmıştır. Döneminin en önemli Edebiyat ödülü olan Nobel Ödülünü almıştır. Ülkemiz açısından Nobel ödülünü ilk alan yazar olması bakımından son derece değerlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir